Sukces 21. Festiwalu Pierogów

Sukces 21. Festiwalu Pierogów

Zakończył się 21. Festiwal Pierogów w Krakowie organizowany przez Krakowską Kongregację Kupiecką. Wydarzenie zbiera zasłużone dobre recenzje i opinie. W tym roku statuetka św. Jacka z pierogami - nagroda za najlepsze pierogi ruskie trafiła do firmy Sekret Smaku. W kategorii najlepsze pierogi na festiwalu nagrodą była statuetka króla Kazimierza Wielkiego. Zdobyła ją Pierogarnia Dziadzia Władzia za pierogi z jagodami i lawendą.

 

Ten festiwal gwałtem wciska się do kategorii wydarzeń, które tworzą Markę Krakowa. Tłumy ludzi od początku do końca. Nie ustające kolejki przed stoiskami, szczególnie przy Pierogarni Babci Władzi, Dziadka Władzia i Sekretu Smaku. Rzetelna ocena poszczególnych ofert w wykonaniu profesjonalistów. Michał Henzel i Zbigniew Kurleto tony pierogów zrobili, tysiące pierogów zjedli, dlatego ich uwadze nie umknął żaden mankament. Zdecydowanie odrzucili z propozycji pierogów ruskich wszystkie te, które zalatywały innowacjami. Np. z dodatkiem mięty. Albo z zbyt suchym ciastem, albo zalatujące cebulą suszoną i podgrzewaną na oliwie. Wysoka komisja oceniająca pierogi żałowała, że statuetki są pojedynczymi egzemplarzami. Bo uważali, że nagroda należała się też Pierogarni Babci Władzi za pierogi z czarnym czosnkiem.
Piękna pogoda, upalna, ale wieczorami przyjemna. We wtorek, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na okrasę festiwalu na Małym Rynku były zioła. Oferowane przez panie z sekcji Sukiennice oraz Sekcji Gastronomiczno-Turystycznej. Zioła przy fachowym doradztwie Elżbiety Kuźnik, Barbary Guni, Marii Pilch,Elżbiety Białek, Eugeniusza Pilcha, Wioletty Ziąber, Anny Łuszczek oraz Anny Serkowskiej z Galerii Sztuki Ludowej w Sukiennicach przeradzały się w piękne bukiety. Te bukiety zielne poświęcił ks.inf. Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej, który na Mały Rynek zajechał z fantazją, z reprezentacją Dzielnicy VI Bronowice. Prezes Kongregacji Wiesław Jopek serdecznie dziękuje członkom kongregacyjnych Sekcji oraz wszystkim, którzy zaangażowani byli przy tworzeniu bukietów i przekazywaniu krakowianom i turystom wiedzy na temat ziół.
Już dziś zapraszamy na kolejny 22. Festiwal Pierogów do Krakowa w 2024 r.