Uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci Franciszka Głowacza, Kazimierza Cieszyńskiego, Zbigniewa Kuchcińskiego

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamięci Franciszka Głowacza, Kazimierza Cieszyńskiego, Zbigniewa Kuchcińskiego

Prezes Wiesław Jopek ze swoimi zastępcami Jackiem Fortuną i Zbigniewem Burdakiem, reprezentując Krakowską Kongregację Kupiecką uczestniczyli w podnisłej uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej trzech wybitnych obywateli Przemyśla.

13 sierpnia br. na budynku przy ul. J. Matejki 11 w Przemyślu odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Franciszka Głowacza, Kazimierza Cieszyńskiego, Zbigniewa Kuchcińskiego. Nieżyjący już, ale wielce zasłużeni dla społeczeństwa przemyskiego, zamieszkiwali kiedyś w tej kamienicy. Fundatorem upamiętnienia jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, a organizatorem wraz IPN jest Przemyska Kongregacja Kupiecka, co jest nawiązaniem do upamiętnienia pierwszej z wymienionych osób, czyli Franciszka Głowacza, który w latach 1934 - 1939 był I Prezesem Lwowskiej Kongregacji Kupieckiej o/Przemyśl.

Uroczystość poprzedziła msza święta w Archikatedrze Przemyskiej. Po jej zakończeniu nastąpio przejście na ulicę Matejki 11, gdzie odsłonięto tablicę połączone z jej poświęceniem.

Franciszek Głowacz urodził się 2 kwietnia 1890 roku. Z wykształcenia prawnik, zawodowo związany był jednak z zupełnie inną dziedziną – z branżą odzieżową. Uchwałą z 1934 r. przemyscy kupcy uznając położenie Przemyśla na handlowym szlaku bałtycko-czarnomorskim przystąpili do Lwowskiej Kongregacji Kupieckiej tworząc jej oddział, z 7 osobowym Zarządem, którego Prezesem był Franciszek Głowacz. Oddział liczył 91 członków aktywnie działających wśród kupiectwa polskiego. Druga wojna światowa przerwała jej działalność na długie lata. Franciszek Głowacz jako pierwszy prezes kongregacji z powodzeniem rozwijał kupiectwo w swoim ukochanym Przemyślu. Nawiązywał efektywne kontakty handlowe, które w znacznym stopniu przyczyniały się do rozwoju miasta. Przemyski przedsiębiorca razem z żoną Marią byli założycielami sklepu „Irys” oraz właścicielami kamienicy przy ul. Matejki 11. Franciszek Głowacz wraz z grupą przemyskich kupców zapoczątkował zbiórkę pieniędzy na budowę domu kupieckiego w Przemyślu. Niestety, ich plany pokrzyżował wybuch drugiej wojny światowej. Był żołnierzem, kapitanem 38. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich. Podczas wojny, już jako kapitan rezerwy po poniesieniu porażki podczas kampanii wrześniowej oraz w okresie okupacji sowieckiej Franciszek Głowacz został w swoim sklepie aresztowany i początkowo zwolniony. Nic nie robił sobie z rad o konieczności ucieczki, bowiem wierzył w to, iż sam fakt, że jest uczciwym człowiekiem go uratuje. Niestety za sprawą donosu został w październiku 1939 r. ponownie aresztowany. Jego mieszkanie zrewidowano, a wszystkie należące do niego rzeczy skonfiskowano. Zamordowano go w Katyniu, co zostało oficjalnie potwierdzone w 1994 r.

28 września 2018 r. w Parku Miejskim w Przemyślu, miała miejsce szczególna uroczystość, podczas której przedstawiciele Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej w 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w nietuzinkowy sposób uczcili pamięć o Franciszku Głowaczu - pierwszym prezesie kongregacji sadząc „Dąb pamięci Franciszka Głowacza”.

fot. Łukasz Solski, Nasze Miasto Przemyśl