Wielkanocne palmy pod kościołem św. Wojciecha

Wielkanocne palmy pod kościołem św. Wojciecha

Piękne są obrzędy niedzieli palmowej w Krakowie, Choć najpiękniejsza niedziela palmowa jest oczywiście w Jerozolimie. Radosna popołudniowa procesja przechodzi ulicami miasta. Rozpoczyna się ona w sanktuarium w Betfage na Górze Oliwnej. Jest wielkim świętem zarówno lokalnych chrześcijan jak i pielgrzymów z całego świata. Wśród licznych grup pielgrzymów nie brak także i Polaków niosących gałązki palmowe oraz biało-czerwone flagi.


Jerozolimska procesja przechodzi obok kościoła Ojcze Nasz, kaplicy Płaczu Jezusa nad Jerozolimą (Dominus Flevit) i bazyliki Narodów z grotą Getsemani, miejsca, gdzie Judasz zdradził Jezusa. Zakończenie procesji ma miejsce na dziedzińcu sanktuarium świętej Anny, w murach Starego Miasta.
W Krakowie namiastką tej procesji jest doroczny korowód palmowy, który rozpoczyna swój marsz spod Barbakanu. Przechodzi reprezentacyjną ulicą Floriańską i maszerując wokół Rynku Głównego dochodzi do kościoła św. Wojciecha. Ten niepozorny kościół znajdujący się na Rynku Głównym jest jedną z najstarszych świątyń w Krakowie. Jego losy są związane z losami Polski i historią świętego Wojciecha, który zginął śmiercią męczeńską w roku 997. Jego kanonizacja nastąpiła już dwa lata później, stąd też pierwszy kościół pod jego wezwaniem mógł powstać już na przełomie X i XI wieku. Niewielka świątynia stanęła przy drodze na wzgórze wawelskie, w pobliżu „źródełka św. Wojciecha”.
Właśnie przy tym kościele odbywa się obrzęd poświęcenia palm, które przynoszą tu uczestnicy korowodu palmowego ale również mieszkańcy Krakowa. Tradycyjnie też poświęcenia dokonuje proboszcz parafii mariackiej. Ks. inf. Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej przed poświęceniem palm powiedział kilka zdań na temat święta. Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy, na kilka dni przed ukrzyżowaniem. Święto nawiązuje do ewangelicznego przekazu, według którego, ludzie tłumnie witający Jezusa wybiegli naprzeciw z gałązkami palmowymi wołając: „Hosanna!”. W liturgii jest czytany opis Męki Pańskiej. W kościołach święci się palmy, będące symbolem zwycięstwa nad śmiercią i cierpieniem.
Po poświęceniu palm korowód przeszedł pod estradę przed Wieżą Ratuszową, gdzie odbywa się konkurs na najpiękniejszą tegoroczną palę wielkanocną.