Na podstawie zapisu w najstarszej Consularia Cracoviensia¹ (rok 1410, tom I, str. 361) przyjęto datę 25 lutego 1410 r. jako czas narodzin Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
Od najwcześniejszych lat jej działalność i kompetencje wyznaczane są słowami roty prastarej przysięgi, królewskimi przywilejami, późniejszymi uchwałami i rozporządzeniami.
Statuty Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, w kolejnych a znaczących dziejach Polski, zatwierdzane są przez królów Augusta II².
W warunkach odrodzonej państwowości polskiej statut oparty zostaje na postanowieniach rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej⁴.
Wszystkie historyczne już dziś, ówczesne akty prawne wraz z potwierdzonymi w nich normami własnych praw zwyczajowych – w harmonii z dzisiejszymi – stały się podwaliną dla konstrukcji statutu z roku 1989 i obecnej jego formy.
¹ Księga radziecka miasta Krakowa, Archiwum Miejskie w Krakowie.
² Oryginał z trzech kart pergaminowych złożony w oprawie skórzanej, czerwonej, na której napis: Privilegium serenissimi Augusti II regis Poloniarum Varsaviae die 23 mensis octobris anno 1722 Congregationi mercatoriali urbis metropolis Cracoviensis collatum.
Przechowywany obecnie w Archiwum Miejskim, depozyt nr 164.
³ Oryginał z czterech kart pergaminowych, oprawny w tekę skórzaną, na której wybity napis: Privilegium Serenissimi Augusti III regis Poloniarum Varsaviae die 12 mensis novembris 1740 Congregationi mercatoriali urbis metropolis Cracoviensis collatum.
Przechowywany obecnie w Archiwum Miejskim, depozyt nr 165.
⁴ Statut KKK w myśl uchwały Walnego Zgromadzenia z dnia 04.03.1923 r. – druk Rocznik Kupiecki 1926, Dz.U.RP. z 1934 r. Nr 40, poz. 350.
1. Krakowska Kongregacja Kupiecka zwana dalej Kongregacją jest społeczną, apolityczną organizacją samorządu zawodowego przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.
2. Krakowska Kongregacja Kupiecka to zrzeszenie handlu i usług będąca spadkobierczynią tradycji „Kongregacji” zapoczątkowanej w 1410 roku zarejestrowana na czas nieokreślony i posiadająca osobowość prawną .
3. Kongregacja działa na podstawie przepisów Ustawy z 30 maja 1989 r. o samorządzie zawodowym niektórych przedsiębiorców (Dz.U. z 8 czerwca 1989 r. Nr 35, poz. 194 i Dz.U. Nr 121, poz. 770 z 1997 r.) oraz niniejszego Statutu.
1. Siedzibą Kongregacji jest Królewskie Stołeczne Miasto Kraków.
2. Kongregacja działa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Kongregacja używa pieczęci z godłem przedstawiającym średniowieczny statek tzw., Kogę oraz z napisem Krakowska Kongregacja Kupiecka założona R.P. 1410
4. Kongregacja – przy zachowaniu obowiązujących w tym względzie przepisów może posiadać i ustanawiać:
a) Sztandary oraz odznakę organizacyjną dla członków,
b) Wewnętrzne odznaczenia i wyróżnienia organizacyjne, przyznawane członkom i osobom szczególnie zasłużonym dla organizacji.
5. Kongregacja może posiadać w innych miastach autonomiczne związki kupieckie zwane Oddziałami.
1. Do naczelnych celów Kongregacji należy w szczególności:
1/ podejmowanie inicjatyw legislacyjnych oraz ocena funkcjonujących przepisów prawa,
2/ opiniowanie projektów prawnych i programów gospodarczych
3/ uczestniczenie w tworzeniu aktów prawnych,
4/ promowanie wszelkich przedsięwzięć w zakresie ekologii i ochrony środowiska związanych z działalnością gospodarczą członków,
5/ prowadzenie szkoleń i kursów,
6/ reprezentowanie interesów członków wobec władz i instytucji państwowych, samorządowych i społecznych,
7/ utrwalanie więzi środowiskowej, tradycji i obyczajów handlowych oraz podstaw zgodnych z zasadami etyki i godności kupieckiej, a także prowadzenie przez członków pracy społeczno-wychowawczej, oświatowej i kulturalnej,
8/ podejmowanie inicjatyw sprzyjających rozwojowi prywatnej działalności gospodarczej oraz poprawianiu warunków tej działalności,
9/ współdziałanie z organami samorządu terytorialnego oraz organizacjami społecznymi celem umożliwienia członkom Kongregacji pracy we władzach samorządów terytorialnych,
10/ prowadzenie działalności socjalnej, samorządowej oraz kas zapomogowo-pożyczkowych w oparciu o utworzone fundusze,
11/ udzielanie pomocy członkom w załatwianiu wszelkich spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
12/ prowadzenie doradztwa w sprawach organizacyjnych, prawnych i podatkowych oraz w dziedzinie rachunkowości podatkowej dla członków Kongregacji,
13/ powoływanie rzeczoznawców (biegłych) w zakresie spraw związanych z działalnością gospodarczą członków,
14/ współpraca i utrzymywanie kontaktów z organizacjami kupieckimi w kraju i za granicą,
15/ wykonywanie innych zadań wynikających z aktualnych potrzeb zrzeszonych członków.
2. Kongregacja może prowadzić działalność gospodarczą.
W ostatnim czasie zdołaliśmy wprowadzić w życie m.in.
Wznawiamy sprawy związane z:
W tradycyjnej hierarchii uznawanych przez Kongregację wartości nigdy nie brakuje pamięci o tych członkach, którzy zaprzestali działalności i przeszli w stan spoczynku.
Dbając także o historyczne tradycje, tworzymy w siedzibie naszej organizacji Izbę Historii Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Staramy się gromadzić w niej pamiątki umożliwiające odwołanie się do symboliki najstarszych dziejów kupieckich. Na tej niwie współpracujemy trwale z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. W roku 1998 Rada i Zarząd KKK nadaje godność Honorowego Kustosza Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej panu Jerzemu Kuligowi.