Uroczystości Bożego Ciała w Krakowie

Uroczystości Bożego Ciała w Krakowie

Dziś przeżywamy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną także Bożym Ciałem. Od wieku XV przyjął się w Niemczech zwyczaj procesji do czterech ołtarzy. W Polsce po raz pierwszy uroczystość Bożego Ciała wprowadził dokładnie 703 lat temu, w 1320 roku biskup Nankier w Krakowie.


Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się przed Katedrą na Wawelu, gdzie metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski przewodniczył mszy św., po zakończeniu której odbędyła się centralna procesja Bożego Ciała. Jak co roku, przeszła ona traktem królewskim i zakończyła pod Bazyliką Mariacką. W uroczystej procesji uczestniczyła reprezentacjaKrakowskiej Kongregacji Kupieckiej z zastępcą prezasa Zbigniewem Burdakiem.

 Tysiące krakowian wzięło udział w obchodach święta Bożego Ciała. W ramach religijnego wydarzenia ulicami Krakowa przeszła tradycyjna procesja. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w homilii zaapelował: "Nie ma innej drogi dla Polski, jak jej wierność nauczaniu Kościoła".

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie rozpoczęła się o godz. 9 mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską. Po mszy św. procesja Drogą Królewską przeszła na Rynek Główny. Przy kolejnych czterech ołtarzach, zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej, rozważano Słowo Boże i zanoszono modlitwy w intencjach szczególnie dzisiaj ważnych i aktualnych.