Święto Kupca 2019 w Limanowej

Święto Kupca 2019 w Limanowej

W Limanowej odbyły się pierwsze w naszym regionie obchody święta kupca. Prezes Oddziału Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej w Limanowej Ryszard Kulma zaprosił wszystkich najpierw do kościoła na mszę świętą, a następnie do sali bankietowej w restauracji Kleopatra.

 

Mszę świętą koncelebrował i kazanie wygłosił ks. Stanisław Wojcieszak, kapelan rzemieślników i kupców.
W restauracji Kleopatra odbyła się oficjalna część Święta Kupca. Uczestniczyli w niej m.in. posłowie Urszula Nowogórska i Wiesław Janczyk, starosta powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Młynarczyk, starszy Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości Józef Curzydło. Środowisko kupieckie reprezentowali m.in prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek z zastępcami Jackiem Fortuną i Zbigniewem Burdakiem, prezes Oddziału w Brzesku Bogdan Baranek, Oddziału w Myślenicach Lucyna Gowin i Oddziału w Proszowicach Nina Maleta. Byli też sekretarz Rady Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Roman Gawrysiak i prezes firmy Artim z Krakowa Dariusz Michalak.

Ryszard Kulma wspomniał o historii Oddziału w Limanowej, który powstał przed 82 laty. Po wojennej zawierusze i przerwie w działalności w okresie PRL Oddział został reaktywowany przed 24 laty i wrósł w gospodarczy krajobraz Limanowej i powiatu. Prezes wspomniał również o trudnościach w przetrwaniu kupiectwa tłamszonego ekspansją sieci handlowych z Zachodu. Zwrócił się też z prośbą do przedstawicieli miejscowych władz o rozwiązanie trapiącego kupców problemu, tj. działającego na dziko handlu na byłym placu przy ul. Kilińskiego.
Prezes Kulma przypomniał najważniejsze wydarzenia z mijającego roku. Oddział jest organizatorem wielu imprez integracyjnych w tym np. kuligu w Szczawie, zawodów w strzeleniu z broni pneumatycznej, wyjazdów na kręgle do Brzeska, na wycieczki do Hajduszloboszlo na Węgry, na Maury i do Truskawca. Po raz pierwszy Oddział Limanowski prezentował sie na estradzie Targów Bożonarodzeniowych w Krakowie.
Był tez czas na podziękowania. Prezes Kulma z wielką serdecznością podziękował za pomoc w organizacji imprez Tadeuszowi Witeckiemu, Marcie Bednarczyk, Grażynie Michurze, Krzysztofowi Biedzie, Wiesławie Tącie, Bogusławowi Juszkiewiczowi, Grzegorzowi Wygodzie, Markowi Bednarczykowi, Krzysztofowi Sobczakowi i Elle Witeckiej.

W czasie spotkania okolicznościowymi dyplomami kupieckimi przyznanymi przez Krakowska Kongregację Kupiecka uhonorowani zostali: Edward Bugajski, Mirosław Wigura, Stefan Pławecki, Stefan Hajnold, Fryderyk Borowicz, Agata Kęska, Grzegorz Wygoda, Marek Czamara i Józef Stach. Medale Oddziału otrzymali: Zbigniew Tokarczyk i Stanisław Stanisz - brązowym, Grażyna Michura, Jerzy Papież, Ełła Witecka - srebrnym, Mieczysław Uryga, Bogdan Sułkowski i Dariusz Michalak - złotym.

Spotkanie limanowskich kupców zakończyło się tańcami, do których przygrywała kapela Nowaki z wodzirejem Janem Lorkiem.