Jarmark świąteczny na Rynku Głównym

Jarmark świąteczny na Rynku Głównym

Od 25 listopada na Rynku Głównym czynny jest organizowany przez Krakowską Kongregacje Kupiecką jarmark bożonarodzeniowy, który tradycyjnie wprowadzi mieszkańców i turystów w świąteczny nastrój. Organizatorzy zadbali, by jarmark wciąż stanowił wizytówkę miasta oraz miejsce spotkań gości odwiedzających stolicę Małopolski. W uroczystym otwarciu jarmarku uczestnicyzli m.in. zastepca prezydenta Krakowa Bogusław Kośmider i ks. inf. Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej.

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy cieszy się niezmiennym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców, jak i odwiedzających miasto turystów z Polski i z zagranicy, o czym świadczą artykuły zamieszczane w wielu mediach z całego świata. Wydarzenie znalazło się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w tym roku zachęca „The Times”. To jedna ze świątecznych propozycji turystycznych, obok m.in. Kopenhagi, Wiednia, Berlina czy Gdańska.
– Jarmark ponownie zagościł na krakowskim Rynku, tym razem od strony wieży ratuszowej, prezentując po raz pierwszy całkowicie nową infrastrukturę i stoiska nawiązujące kolorystyką i stylistyką do wartości otaczającego ich miejskiego krajobrazu. Jesteśmy wdzięczni organizatorom za współpracę w procesie przemiany estetycznej i jakościowej tego wydarzenia, które od lat buduje markę naszego miasta i jest jedną z największych atrakcji zimowego Krakowa. Targi coraz mocniej eksponują wątki ekologiczne, eliminują plastikowe elementy dekoracyjne czy sztućce, a używana do ich dekoracji jedlina jest następnie wykorzystywana jako ściółka w krakowskim zoo – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywały się na krakowskim rynku od stuleci. To tradycja, która ma wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Krakowa, a sam jarmark stał się świąteczną wizytówką miasta na świecie. To dobry wstęp do zbliżających się świąt, a także okazja, by poznać regionalne autorskie rękodzieło. Swoje produkty zaprezentują nie tylko przedstawiciele polskiego rzemiosła, ale i kupcy z Włoch, Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. smakołyki, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, ceramikę, upominki.

Szczegółowy program znajduje się tutaj. Jarmark potrwa do 1 stycznia.