Reliefy Dobiesława Gały

Reliefy Dobiesława Gały

9 września w Willi Decjusza w Krakowie odbyła się premiera albumu prac Dobiesława Gały „Reliefy”, który został opublikowany w wersji trójjęzycznej w ramach serii wydawniczej Instytutu Kultury Willa Decjusza. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż wybranych prac Dobiesława Gały połączony prezentacją albumu. Krakowską Kongregację Kupiecką reprezentował prezes Wiesław Jopek.

Album Dobiesława Gały „Reliefy” jest rodzajem podsumowania jego dokonań w dziedzinie rysunku i rzeźby. Twórczość Dobiesława Gały stanowi nowe otwarcie w sztuce polskiej. Artysta, o solidnych podstawach warsztatowych buduje artystyczną tożsamość opartą o genialnie przedstawione struktury, zdeformowane ingerencją czasu. Nowe formy wydobywa za pomocą prostych narzędzi: grafitu, węgla oraz domieszki kolorów. Zastygłe na pozór monochromatyczne struktury emanują głębią. Użyty przez Gałę kolor, sprawia, że epatują własną mocną energią. Im dłużej na nie patrzymy tym więcej czujemy, dlatego nie da się przejść obojętnie wokół żadnego z dzieł, które w wielu przypadkach również tworzą wzajemnie uzupełniające się cykle.
Dobiesław Gała nie bez przyczyny na miejsce prezentacji swojej twórczości wybrał Willę Decjusza – miejsce o ponad 500-letniej historii. Przestrzeń zabytkowego pałacu inspiruje do refleksji nad przemijaniem, historią i rolą sztuki, a także do podejmowania dialogu z rozumieniem pojęcia czasu i dziedzictwa.

Dobiesław Gała to wybitny polski artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Prodziekan na Wydziale Rzeźby. Został wyróżniony m.in. stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem słynnego Tima Scotta. Dyplom uzyskał w 2000 r. w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Jest laureatem i zdobywcą Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego oraz wielu prestiżowych nagród za twórczość artystyczną. Swoje prace prezentował na ponad 70 wystawach indywidualnych i zbiorowych.