Nagrody Grossi Cracovienses przyznane po raz drugi

Nagrody Grossi Cracovienses przyznane po raz drugi

9 września w siedzibie krakowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego, przy ul. Basztowej 20 odbyło się coroczne spotkanie z przedsiębiorcami, będące podsumowaniem badań ankietowych na terenie województwa małopolskiego, połączone z galą wręczenia nagród Grossi Cracovienses. Krakowską Kongregację Kupiecką reprezentował prezes Wiesław Jopek.

Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia był Paweł Mucha, Członek Zarządu NBP, który, wspólnie z Dyrektor Krakowskiego Oddziału NBP Katarzyną Basiak – Gałą, uhonorował laureatów, których wybrano spośród wyróżniających się instytucji i osób, odgrywających istotną rolę w regionie i w pracy na rzecz lokalnej społeczności. Była to druga edycja wręczenia nagród Grossi Cracovienses w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP, miejsca edukacji ekonomicznej, propagującej historię pieniądza na przestrzeni wieków, w kontekście przemian społeczno – kulturowych i rozwoju polskiej gospodarki.

Krakowski Salon jest nie tylko jednostką edukacyjną, ale też miejscem, gdzie odbywają się konferencje i spotkania osób z różnych środowisk społecznych i kulturalnych, jest więc ważną areną wymiany myśli na mapie Krakowa. Nazwa nagrody Grossi Cracovienses odnosi się do grosza krakowskiego króla Kazimierza Wielkiego (1333-1370), który był elementem przeprowadzonej przez niego reformy monetarnej. Miała ona zjednoczyć państwo i ujednolicić system monetarny, ponieważ w obiegu nadal znajdowały się monety wybijane przez poprzednich polskich władców. Moneta była wybita około 1360 roku i wzorowana na groszu praskim, głównej monecie obiegowej ówczesnej Polski. Stanowiła ekwiwalent 16 małych denarów, a jej waga wynosiła 3,27 g czystego srebra. Pozyskiwano go ze złomu jubilerskiego, czyli przetapianych klejnotów i innych srebrnych przedmiotów, ponieważ w przeciwieństwie do Czech, w Polsce nie było kopalni srebra, która zapewniłaby odpowiednią ilość drogocennego kruszcu.Statuetka ma kształt wieńca wawrzynu, który nawiązuje do płaskorzeźby umieszczonej nad wejściem do budynku krakowskiego oddziału NBP od ul. Basztowej. Motyw wieńca, zwanego też laurem był stosowany w architekturze od czasów starożytności. Wieńczył też głowy dawnych sportowców, poetów i wybitnych osobowości, stając się miarą sukcesu.

W gronie laureatów znalazło się wiele instytucji m.in Zamek Królewski na Wawelu, Klasztor ojców paulinów na Skałce i krakowskie Bractwo Kurkowe.