Brązowe medale „Cracoviae Merenti” przyznane

Brązowe medale „Cracoviae Merenti” przyznane

Prezes Wiesław Jopek reprezentował Krakowską Kongregację Kupiecką podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Krakowa zwołanej 22.06.2022 r. dla wręczenia brązowych medali Cracoviae Merenti Piwnicy pod Baranami Andrzejowi Zaryckiemu i Aleksandrowi Łodzia Kobylińskiemu - Makino. Prezes bardzo serdecznie gratulował szczególnie Aleksandrowi Łodzia Kobylińskiemu, bo tego artystę łączą z Kongregacją długoletnie więzy współpracy. Artysta grał wielokrotnie na kupieckich uroczystościach, udziela się też charytatywnie w DPS im. Helclów. Wiesław Jopek jest prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół DPS im. Helclów.Kraków to miasto kultury, sztuki i niezwykłych osobowości. Laureaci tegorocznych brązowych medali „Cracoviae Merenti” w sposób szczególny uosabiają lokalnego ducha.

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa przyznano brązowe medale „Cracoviae Merenti”. Tym razem za zasługi dla Krakowa docenieni zostali: Piwnica pod Baranami, Andrzej Zarycki oraz Aleksander Łodzia-Kobyliński „Makino”. Wyróżnienia wręczyli laureatom Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz. Decyzja o przyznaniu im medali zapadła podczas sesji Rady Miasta, 27 kwietnia.

Piwnica pod Baranami

Kabaret literacki założony w 1956 r. w piwnicach pałacu „Pod Baranami” przez Piotra Skrzyneckiego i kilkoro studentów krakowskich uczelni. W 2021 r. świętował jubileusz 65-lecia. Fenomen tego miejsca opiera się nie tylko na wyjątkowym repertuarze, ale i niezwykłej atmosferze i wysokim poziomie artystycznym. Piwnica stworzyła wokół siebie środowisko ludzi – głównie intelektualistów i artystów – którzy czują się z nią związani. Do Piwnicy przyjeżdżają ludzie z całej Polski, jak również z zagranicy. Filmują ją ogólnopolskie i zagraniczne telewizje, a informacje o Piwnicy pod Baranami można znaleźć w obcojęzycznych przewodnikach turystycznych.

– Piwnica to więcej niż kabaret. To symbol. Podobnie jak wcześniej „Zielony Balonik” definiuje pewien specyficzny, trudny do uchwycenia nastrój i styl życia kulturalnego i intelektualnego. Artyści piwniczni należeli i należą do najwybitniejszych polskich twórców wielu profesji: kompozytorów, humorystów, muzyków, satyryków, pisarzy, scenografów i plastyków. Wyjątkowe indywidualności przybywały tutaj wszystkimi drogami: z Uniwersytetu i Akademii, szkół teatralnych i muzycznych, scen i estrad. Dzięki ich talentom w Piwnicy wykonywano niemal wszystko – od frywolnych piosenek z operetek przez żartobliwe liryki i satyry, wyśpiewywane ogłoszenia z „Trybuny Ludu” i muzyczne traktaty filozoficzne po, oczywiście, najwyższych lotów poezję. To właśnie tej niezwykłej braci zawdzięczamy fenomen polskiej poezji śpiewanej, rozpropagowany na festiwalowych scenach Opola i Sopotu. Wiele późniejszych karier muzycznych wyrosło bezpośrednio z bezkompromisowej wizji artystycznej zrodzonej tu, w średniowiecznych podziemnych salach pałacu przy Rynku Głównym – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Andrzej Zarycki

Kompozytor piosenki artystycznej i poezji śpiewanej, muzyki symfonicznej, oratoryjnej, teatralnej i filmowej, pianista, aranżer, kierownik muzyczny, pedagog. Współpracował z klubem „Pod Jaszczurami” oraz Piwnicą pod Baranami. Autor wielkich oratoriów „Golgoty polskiej” i „Zesłania”. Stworzył oprawę muzyczną do ponad 300 przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Znany w Polsce, jak również za granicą z doskonałych aranżacji i kompozycji towarzyszących wydarzeniom teatralnym. Przez 20 lat spełniał się jako pedagog w Krakowskiej Szkole Muzycznej II stopnia. Od 2009 r. kierował projektem Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

– Dzięki Andrzejowi Zaryckiemu Kraków jest dzisiaj miejscem pełnym muzyki. Mury Piwnicy i cała płyta Rynku Głównego wręcz nasiąkły jego piosenkami – jest ich w końcu blisko czterysta. I chociaż powszechną bolączką ludzkiej pamięci jest to, że twórca muzyki jest często pomijany, a zapamiętujemy wyłącznie wykonawcę, to wierzę, że dzisiejsze odznaczenie przyczyni się do zmiany tej praktyki. W końcu tak jak Kraków nigdy nie zapomni o Ewie Demarczyk, tak tym bardziej nigdy nie powinien zapomnieć o Andrzeju Zaryckim – zaznaczył prezydent Krakowa.

Aleksander Łodzia-Kobyliński „Makino”

Aktor, piosenkarz, zwany bardem Zwierzyńca. Założyciel Zespołu Folkloru Miasta Krakowa „Andrusy”. Jest uosobieniem zanikającego już w Krakowie zjawiska zwierzynieckiego andrusa, czyli jak głosi słownik zwierzyniecki, osobnika zadziornego, ale honorowego. Zawsze z gitarą, elegancko ubrany, w kraciastej marynarce i charakterystycznym kaszkiecie i zawadiacką apaszką. Jego barwna postać od wielu lat wzbogaca koloryt miasta i współtworzy jego magiczną atmosferę, przenosząc nas do czasów, gdy na ulicach spotkać można było kapele podwórkowe i ulicznych grajków.

– Sława legendy Krakowa znanego pod pseudonimem „Makino” dotarła daleko poza granice naszego kraju. Pieśniarz, który Kraków umiłował ponad wszystko, a także swą ukochaną drużynę piłkarską – Cracovię. Aleksander Łodzia-Kobyliński jest autorem melodii do hymnu Cracovii „Z mariackiej wieży” stworzonego w 1981 r. Talent i charyzma stanowią wizytówkę Makino. To dzięki niemu folklor miejski i zjawisko zwierzynieckiego andrusa jest znane i kultywowane. Jego barwna postać od wielu lat wzbogaca koloryt i atmosferę miasta, przenosząc nas do czasów, gdy na ulicach spotkać można było kapele podwórkowe i ulicznych grajków – podkreślił w swoim przemówieniu przewodniczący RMK Rafał Komarewicz.