Poświęcenie nowych organów w Bazylice Mariackiej

Poświęcenie nowych organów w Bazylice Mariackiej

Krakowska Kongregacja Kupiecka jest fundatorem jednej z piszczałek w nowych organach w Bazylice Mariackiej. Poświęcenie instrumentu odbyło się w sobotę 14 maja 2022 r. Uczestnikami uroczystości była reprezentacja KKK z prezesem Wiesławem Jopkiem na czele.


Nowe organy poświęcił metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Instrument posiada 62 głosy, w tym 8 zabytkowych. Zbudowała go austriacka firma Rieger Orgelbau.
– Organy piszczałkowe, które stanowią charakterystykę muzycznej modlitwy w Kościele łacińskim to – wg Mozarta – król instrumentów. Jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienia ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, a umysły wiernych porywa do Boga i spraw niebieskich należy je mieć w wielkim poszanowaniu. Dźwięk piszczałek przypomina nam ów donośny głos mówiący od tronu niebieskiego „oto przybytek Boga z ludźmi” – mówił na początku liturgii ks. Dariusz Raś odwołując się do Instrukcji Musicam sacram. Proboszcz parafii Mariackiej wyraził wdzięczność wszystkim ofiarodawcom, którzy przyczynili się do ufundowania nowych organów głównych w bazylice.