Ukraińskie dzieci zaopiekowane

Ukraińskie dzieci zaopiekowane

Od 7 marca w Krakowie, gdzie swoją siedzibę ma Krakowska Kongregacja Kupiecka rozpoczęła działalność świetlica dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Członkowie tej zacnej organizacji udostępnili Fundacji Ad Meliora Tempora piękną salę wraz z zapleczem sanitarnym.

Trzy dyplomowane ukraińskie nauczycielki, także uciekające przed wojną, podjęły się opieki nad dziećmi w wieku 7-14 lat. Dzieci są podzielone na dwie grupy: młodsze klasa 1-4 oraz starsze klasa 5-8. Codziennie odbywają się zajęcia z matematyki, języka ukraińskiego, biologii, geografii. Rodzice przyprowadzający swoje pociechy, mogą w czasie trwania zajęć szukać pracy oraz nowego, tymczasowego mieszkania.
- Pod opieką mamy 20 dzieci, które podczas prowadzonych zajęć mają zapewnione napoje i przekąski - mówi Bartosz Boćko wiceprezes Fundacji. - W ramach prowadzonego programu naszym celem jest również pokazanie polskiej historii i kultury. Planujemy w najbliższych dniach wycieczki do muzeów, filharmonii krakowskiej oraz ZOO. W ramach pomocy oraz dla budowania wzajemnych relacji raz w tygodniu do dzieci będą przychodzić studenci Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod kierunkiem Pani Profesor dr hab. Natalii Demeshkant. Na ostatnich zajęciach, w piątek 11 marca 2022, dzieci pisały do nas Polaków listy o tym co nam zamierzają pokazać jak przyjedziemy odwiedzić ich rodzinne miasta. Był to bardzo wzruszający moment, którego na pewno nie zapomnimy. W załączeniu przesyłam zdjęcia z pierwszego tygodnia zajęć.