Świetlica dla dzieci z Ukrainy w Kongregacji

Świetlica dla dzieci z Ukrainy w Kongregacji

Prezydium Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, na wniosek prezesa Wiesława Jopka zdecydowało się na przeznaczenie sali konferencyjnej na II pietrze siedziby Kongregacji przy ul. Garbarskiej 14 na tymczasową świetlicę dla dzieci z Ukrainy. Dzięki współpracy z Fundacją AD MELIORA TEMPORA, której szefem jest dr Bartosz Boćko udało się zapewnić opiekę dla około 20 dzieci. Niestety, z powodu szczupłości lokalu wielu potrzebujących nie mogło zostawić tu swoich pociech. Dziećmi opiekują się 3 ukraińskie nauczycielki.


- Fundacja stworzyła w Krakowie miejsce, w którym dzieci z Ukrainy mogą czuć się bezpiecznie, a pod opieką nauczycieli są przygotowywane do rozpoczęcia nauki w placówkach szkolnych - mówią Sandra i Bartosz Boćko. - Miejsca w sali udostępnionej przez Kongregację Kupiecką zapełniły się już z samego rana w poniedziałek. Prowadzimy zajęcia świetlice. Chcemy jak najlepiej wypełnić nasze zadania do czasu przyjęcia tych dzieci w placówkach szkolnych w Krakowie, w Małopolsce.
Pomysł zorganizowania świetlicy cieszy się zainteresowaniem także z drugiego powodu. Część mam po prostu nie chce zapisywać swoich dzieci do szkół, bo liczy, że będzie mogła jak najszybciej wrócić do swojego kraju. Jak zapowiedział resort edukacji, w szkołach powstaną specjalne oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy.