Nie wszyscy emeryci skorzystają z nowych tablic GUS

Nie wszyscy emeryci skorzystają z nowych tablic GUS

Aktualności Odsłony: 399

Emeryci składają do ZUS wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Większość z tych wniosków nie ma żadnych podstaw i będzie skutkować odmową przeliczenia emerytury.


Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że przeliczenie wysokości emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Emeryturę można przeliczyć na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki.
Nowe tablice GUS nie dla wszystkich emerytów!
Publikowane przez Główny Urząd Statystyczny tablice średniego dalszego trwania życia są kluczowym elementem przy wyliczaniu emerytur z tzw. nowego systemu. Aktualne tablice średniego dalszego trwania życia, które obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., mają jednak zastosowanie tylko do części świadczeń. Chodzi o emerytury z nowego systemu dla osób, które przejdą na to świadczenie między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku.
Dotyczy to również osób, które mają już przyznaną emeryturę, ale jej wypłata jest zawieszona z powodu dalszej pracy u dotychczasowego pracodawcy. Do wyliczenia ich świadczeń można zastosować aktualne tablice, pod warunkiem, że takie osoby zakończą zatrudnienie i złożą wniosek o podjęcie wypłaty emerytury w okresie od kwietnia 2021 do marca 2022 roku.
W ostatnich dniach do ZUS wpływa jednak wiele wniosków o przeliczenia dotychczasowych emerytur w związku z nowymi tablicami od:
- niepracujących emerytów z tzw. starego systemu,
- niepracujących emerytów z tzw. nowego systemu, którzy już wcześniej skorzystali z obliczenia świadczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.
Te osoby otrzymają odmowę przeliczenia, ponieważ w ich przypadku zastosowanie nowych tablic średniego dalszego trwania życia jest niemożliwe.
Więcej o podwyższeniu emerytury: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/przeliczanie-emerytur-i-rent

Drukuj