Dziękczynienie za renowację ołtarza dłuta Wita Stwosza

Dziękczynienie za renowację ołtarza dłuta Wita Stwosza

15 sierpnia 2021 w uroczystość Wniebowzięcia NMP w bazylice Mariackiej w Krakowie odbył się odpust parafialny. W tym dniu wierni dziękowali Bogu za zakończoną konserwację ołtarza dłuta Wita Stwosza. Uroczystościom odpustowym w krakowskiej bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który poświęcił odnowiony ołtarz autorstwa Wita Stwosza.

O godz. 18.00 odbył się koncert zespołu Cappella Marialis, a o godz. 18.30 rozpoczęła się msza święta, z poświęceniem odnowionego ołtarza. Tę niecodzienną uroczystość transmitowała telewizja na antenie TVP3 Kraków. Prezes Wiesław Jopek z zastępcą prezesa Zbigniewem Burdakiem reprezentowali Krakowską Kongregację Kupiecką podczas tych uroczystości.
– Ta swoista Biblia z lipowego drewna, z dwustu rzeźbami i tysiącami detali snycerskich wskazuje na chrześcijański porządek życia według łaski i błogosławieństw, które odkrywamy u Syna Bożego i Najświętszej Maryi Panny – mówił ks. Dariusz Raś podkreślając, że ołtarz Mariacki przeżywał razem z Polakami ich losy. Proboszcz parafii Mariackiej wspomniał tułaczy i wojenny los ołtarza, gdy został zagrabiony przez hitlerowców w 1939 r. Został odnaleziony przez aliantów w bunkrach zamku w Norymberdze. Później przez jedenaście lat był „internowany” w ramach prześladowań chrześcijaństwa, a do macierzystego kościoła powrócił dopiero w roku 1957. Ks. Dariusz Raś zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość jest też okazją do dziękczynienia za wiele lat wysiłku konserwatorskiego i badawczego.

 


Drukuj