Msza święta w intencji śp. generała Tadeusza Rozwadowskiego i jego żołnierzy

Msza święta w intencji śp. generała Tadeusza Rozwadowskiego i jego żołnierzy

Z okazji zbliżającej się 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej w królewskiej katedrze na Wawelu odbyła się msza święta w intencji generała Tadeusza Rozwadowskiego, jednego z najważniejszych dowódców polskich występujących w tej batalii przeciw nawałnicy sowieckiej. Generał Tadeusz Rozwadowski był twórcą strategii w tej ważnej dla Polski i dla całej Europy bitwy. O zwycięstwie zdecydowało jego zdecydowana postawa, i to w czasie kiedy marszałek Józef Piłsudski przeżywał chwile zwątpienia.


Metropolita krakowski w czasie homilii zwrócił uwagę, że opisywana w dzisiejszej liturgii Słowa postać Jozuego – przywódcy wojsk izraelskich, który wprowadzał nowy porządek i organizował państwo w Ziemi Obiecanej – odsyła do postaci generała Tadeusza Rozwadowskiego. Arcybiskup zaznaczył, że generał należał do tego pokolenia Polaków, którzy – symbolicznie – przeszli przez granicę wędrowania i szukania wolności, by wreszcie tę wolność posiąść. – Jozue mógł wkroczyć, jako wódz ludu izraelskiego, do Ziemi Obiecanej dzięki nadzwyczajnej interwencji Bożej, która sprawiła, że na czas przejścia przez Jordan nurty rzeki stanęły – przeszli suchą stopą. W przypadku pokolenia 1918 r. przeszli przez pewną granicę ku wolności pociągając innych. Przeszli dzięki swojej odwadze, męstwu, umiłowaniu ojczyzny, bohaterstwu i walce, czego najwyższym symbolem będzie zwycięska Bitwa Warszawska – mówił abp Marek Jędraszewski.
Po mszy świętej na Wzgórzu Wawelskim odbył się apel pamięci. W uroczystościach uczestniczyli zastępcy prezesa Zbigniew Burdak i Jacek Fortuna reprezentujący Krakowską Kongregację Kupiecką.


Drukuj