Boże Ciało w Krakowie 2021

Mszą św. przed Bazyliką Mariacką, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, zakończyły się obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Precesja Bożego Ciała rozpoczęła się polową Mszą św. na Wawelu, którą koncelebrował metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Po jej zakończeniu, wierni udali się na Rynek Główny, zatrzymując się po drodze przy czterech ołtarzach, zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy Bazylice Mariackiej. W tym roku tematyka ołtarzy nawiązywała do postaci kard. Stefana Wyszyńskiego i jego nauczania.

Arcybiskup Marek Jędraszewski podziękował wszystkim za uczestnictwo w procesji. – Dziękuję wam, drogie siostry i bracia, że przyszliście, pokonując niepokoje i obawy – mówił i przypomniał słowa Jana Pawła II, który na początku swojego pontyfikatu wołał: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. – Otwierajmy nasze serca, pełne dobroci, szlachetności, pocieszenia i dobrego, pięknego, polskiego słowa, wyrastającego z najlepszych tradycji naszej wspaniałej literatury i poezji. Okazujmy sobie dobroć, która płynie z Eucharystii – zakończył metropolita.

W uroczystościach wzięły udział reprezentacje krakowskich parafii wraz ze swoimi proboszczami i rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, wojsko, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież. Krakowską Kongregację Kupiecką reprezentował zastępca prezesa Zbigniew Burdak.