Legitymacja kupiecka Władysława Fałka trafiła do naszej Izby Historii

Legitymacja kupiecka Władysława Fałka trafiła do naszej Izby Historii

Nasza Izba Historii wzbogaciła się o kolejny cenny dokument. Jest to legitymacja kupiecka nr 188 wystawiona na nazwisko  Włądysława Fałka. Cenny dar przekazał wnuk śp. Władysława Fałka pan Wiesław Łyko, mieszkaniec Krakowa.

 

Oto garść informacji o Władysławie Fałku mieszkającym niegdyś przy ul. Różanej w Krakowie. Był właścicielem zakłady produkcji octu i wina w Dębnikach. Z przekazów rodzinnych wynika, że po 1945 roku jego zakład zlokalizowany na rogu Rynku Dębnickiego i ul. Bałuckiego został znacjonalizowany. O Fałku wiadomo niewiele, wnuk opowiada, iż słyszał od swojej mamy, córki Władysława Fałka, że zaprzyjaźniony z rodziną Karol Bunsch,znakomity pisarz opiewający w swoich książkach czasy pierwszych piastów przekonywał, że Fałkowie to potomkowie pierwszego kasztelana krakowskiego.

Legitymacja z pięknie zachowana fotografią Władysława Fałka wzbogaci zbiory naszej Izby Historii, otwartej 27 września 2001 r. Na wyposażeniu Izby są pamiątki kupieckie, jak też dowody dokumentujące działalność Kongregacji. Zgromadzono tu pamiątki, dokumenty, rzadko spotykane eksponaty, wydawnictwa książkowe i itp.

Bardzo dziękujemy panu Wiesławowi Łyko za przekazanie dokumentu do naszej Izby Historii.


Drukuj