Opłatkowe spotkanie w Narodowym Banku Polskim w Krakowie

Opłatkowe spotkanie w Narodowym Banku Polskim w Krakowie

W Oddziale krakowskim Narodowego Banku Polskiego w Krakowie odbyło się spotkanie opłatkowe, które swoją obecnością zaszczycili m.in. metropolita krakowski ks. abp. Marek Jędraszewski i wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Krakowską Kongregację Kupiecką reprezentowali prezes Wiesław Jopek i rzecznik prasowy Marian Satała.

 

- Kończący się rok był dla krakowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego niezwykle intensywny, obfitował w ponad 120 wydarzeń, w których udział wzięło 70 tys. osób. Rok 2020 zapowiada się jeszcze lepiej: wiosną otworzymy absolutnie wyjątkowe Centrum Edukacji Ekonomicznej, pierwszą taką placówkę na mapie Polski - stwierdziła Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor krakowskiego oddziału NBP, rozpoczynając spotkanie opłatkowe. Szefowa oddziału dziękowała swoim współpracownikom za sumienną i rzetelną pracę w całym roku. - To dzięki wam mogę dziś informować z dumą, że nasz oddział ma najlepsze w całym NBP wyniki pod względem efektywności i jakości wykonywanych zadań - podkreśliła Katarzyna Basiak - Gała.

W mijającym roku NBP wyemitował aż cztery tematy monet związanych z Małopolską: z okazji 200-lecie ASP, z serii Wielkie Aktorki (Helena Modrzejewska), z okazji jubileuszu Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Hołd Pruski i Hołd Ruski.

Ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wskazując na przyniesione przez harcerzy światełko betlejemskie przypomniał, że ów płomień niesie ludziom nadzieję.
- Ten płomień dotarł do nas z umęczonej ziemi. I nie mam tu na myśli tylko ziemi palestyńskiej, ale i nieodległą syryjską. Byłem tam kilkanaście dni temu i mogłem na miejscu zrozumieć, jak wielkim szczęściem jest pokój. Zobaczyłem zniszczone kwartały wielkich i mniejszych miast, smutne twarze ludzi, w tym dzieci, które chciałyby przeżywać pięknie swoje dzieciństwo, a urodziły się w bardzo trudnym czasie i marzą o powrocie do normalności. Pamiętajmy o nich - zaapelował ks. arcybiskup. - Winniśmy cieszyć się z łaski pokoju, która stała się udziałem naszej części świata i trwa od dziesięcioleci. Życzmy sobie, by ten pokój trwał i zawitał do tych, którzy dzisiaj go nie mają. Nie chodzi tylko brak wojny, ale o pokój, który przynosi nam pan Jezus, zatroskany o dobro drugiego człowieka. To spojrzenie na pokój pełne miłości i życzliwości. Dzielmy się tym, co szlachetne i piękne - zakończył metropolita krakowski sięgając po opłatek.
Metropolita przypomniał, że rok 2020 będzie rokiem wielkich rocznic: w maju świętować będziemy stulecie urodzin Karola Wojtyły, a w sierpniu - setną rocznicę cudu nad Wisłą.
Młodzież z XXX LO w Krakowie przedstawiła oryginalną wersję jasełek, a na zakończenie wystąpił Jacek Wójcicki śpiewając kilka kolęd.