XV Pożegnianie z kolędą

XV Pożegnianie z kolędą

W pięknej sali Cechu Spożywczego "Na Kotłowem" w Krakowie odbyło się 15. spotkanie pod nazwą "Pożegnanie z kolędą" organizowane przez Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Przed piętnastu laty inicjatorem tych spotkań był szef małopolskich optyków Marian Wójcik. Teraz stery organizacyjne przekazał Grzegorzowi Mielnickiemu, zastępcy prezesa MIRiP. Ale Marian Wójcik nieodmiennie od 15 lat uczestniczy w tych spotkaniach razem z najbliższą rodziną.


Nietypowo w tym roku rozpoczął się wieczór. Bo przyjaciele zaśpiewali na początku 100 lat Marianowi Wójcikowi, świętującemu przed niespełna miesiącem swoje 80. urodziny. Z życzeniami wystąpili Janusz Kowalski, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, jego zastępca Grzegorz Mielnicki i prezes Wiesław Jopek z Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej.
Potem było jak w scenariuszu. Redaktorzy Mieczysław Czuma i Leszek Mazan opowiadali o kolędach i zwyczajach kolędniczych. Czuma właściwie przeprowadził wykład biblijny o narodzinach Bożej Dzieciny udowadniając, że mimo legend o stajence w grocie w Betlejem, Pan Jezus urodził się w pięknej krakowskiej szopce, w złotych pałacach o kształcie krakowskich kamienic nakrytych wieżami mariackimi.
Kolędy wprowadził do obrzędowości św. Franciszek, od jego czasu rozeszły się po świecie. Ich ojczyzną są Niemcy, ale do Polski trafiły przez Czechy. Spośród kilku tysięcy kolęd, obecnie w Polsce śpiewa się ich nieco ponad sto. Ale tych najbardziej znanych i lubianych jest kilkanaście.
Spotkanie Na Kotłowem trwało blisko dwie godziny. Jako niespodziankę trzeba traktować wtargnięcie na scenę grupy nauczycieli z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości i zaśpiewali kolędę pt. Chwała na wysokości".