czwartek, 29 marzec 2018 11:02

Przedsiębiorco otrzymasz list z ZUS – w nim rozliczenie konta

Informacja prasowa. Przedsiębiorco otrzymasz list z ZUS – w nim rozliczenie konta

Od 1 stycznia ZUS potrąca długi z bieżącej wpłaty. Krakowski oddział ZUS wysyła informacje do aktywnych płatników posiadających zaległości w opłacaniu składek na ZUS.

Jako pierwsi otrzymują informacje z rozliczeniem konta płatnicy prowadzący działalność gospodarczą i opłacający składki na własne ubezpieczenia, którzy zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Obecnie w krakowskim to 3 941 płatników z czego do 1509 korespondencja już trafiła. To płatnicy, których wpłaty rozliczyły się na najstarsze zaległości – jest to dla nich ważna informacja, gdyż ma wpływ na prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Celem wysyłki jest powiadomienie, jakie wpłaty zostały zapłacone na indywidualne numery składkowe (NRS) i w jaki sposób zostały podzielone, rozliczone oraz jaką płatnik ma obecnie zaległość.

Kolejną grupą, która będzie informowana o rozliczeniu wpłat są pozostali płatnicy, którzy opłacają składki na własne ubezpieczenia, a ich wpłaty rozliczyły się na okresy wstecz. Będą to płatnicy, którzy według stanu na koniec stycznia 2018 r. mieli zadłużenie.

Informacja o rozliczeniu konta tym bardziej jest ważna, gdyż płatnicy muszą mieć świadomość, że nie tylko zmienił się sposób opłacania składek, ale również sposób ich rozliczania. Wysyłka korespondencji zakończy się z końcem maja. Co ważne, płatnicy otrzymają w listach bieżącą informację o rozliczeniach, które zostały zaksięgowane do dnia wysyłki korespondencji. Jeżeli płatnik otrzyma korespondencję w maju będzie tam okres rozliczeniowy od stycznia do kwietnia.

Bożena Bielawska
p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce.

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 

supober

 

 

Archiwum

archiwum