sobota, 09 grudzień 2017 12:43

Święto Kupca 2017 w Myślenicach

Jak co roku myśleniccy kupcy spotykali się w dniu święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, od dawien dawna patronki kupiectwa krakowskiego. Dzień ten jest najważniejszą datą dla prastarej organizacji samorządu kupieckiego, w tym również kupów z Myślenic, którzy tworzą Oddział Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. W tym dniu trzy osoby zostały pasowane na kupców.
Ceremoniał pasowania jest niezwykle uroczysty. Dokonał go prezes Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek w asyście prezesa Oddziału w Myślenicach Lucyny Gowin. Zaszczytu złożenia stosownej przysięgi dostąpili w tym roku Justyna Jędrzejak, Maria Panek oraz Radosław Musioł.

Oto wystąpienie prezes Oddziału KKK w Myślenicach Lucyny Gowin:

Szanowni Państwo, drodzy goście, koleżanki i koledzy,
Jak co roku spotykamy się w dniu święta Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryji Panny, od dawien dawna patronki kupiectwa polskiego a ściślej mówiąc krakowskiego. Dzień ten jest najważniejszą datą dla naszej prastarej organizacji a tym samym dla nas- jej członków -kupców miasta Myślenice.
W tym uroczystym dniu naszego święta niezmiernie mi miło powitać dostojnych gości:
Witam księdza proboszcza Stanisława Makowskiego jednocześnie dziękując mu za sprawowanie mszy świętej w naszej intencji i słowa które do nas skierował. Równie serdecznie witam Starostę Powiatu myślenickiego Józefa Tomala. Witam serdecznie gospodarza miasta i gminy Burmistrza Macieja Ostrowskiego. Serdecznie witam dyrektora Powiatowego  Urzędu Pracy Izabelę Młynarczyk oraz zastępcę dyrektora Renatę Przała. Witam dyrektora Intermarche w Myślenicach Barbarę Budnik.
Witam prezesa KKK Wiesława Jopka, zastępcę prezesa Jana Wiesława Nalepę, zastepcę Jacka Fortunę. Witam przedstawicieli oddziałów terenowych KKK. Witam delegację z Limanowej z prezesem Ryszardem Kulmą, oddziału w Brzesku z prezesem Bogdanem Barankiem oraz delegację z oddziału w Proszowicach z prezesem Andrzejem Królem. Witam poczty sztandarowe z Krakowa, Limanowej i Proszowic i bardzo dziękuję za uświetnienie mszy świetej swą obecnością .
Dostojni goście, koleżanki i koledzy,
Minął kolejny rok. Zmieniają się czasy, zmieniają się realia polskiego handlu, a co za tym idzie zmienia się życie naszej organizacji i jej cele. W latach 90-tych które doskonale pamiętamy bo większość z nas wtedy zaczynała swoją działalność, nasza organizacja miała inne zadania  niż obecnie np. szkolenie nowych adeptów w handlu co teraz raczej zdarza się sporadycznie. Obecnie szkolnictwo zawodowe w którym byliśmy jednym z ogniw wygląda zupełnie inaczej. W tych realiach wiele z podobnych nam izb gospodarczych utraciło sens istnienia i nie przetrwało zachodzących zmian. Nam pomaga wielowiekowa tradycja, która w trudnych chwilach daje nam impuls do działania. Nie możemy być tym pokoleniem które zaprzepaści wiele wieków tak pięknej tradycji integracji naszej branży.
Nasz oddział w Myślenicach organizuje rokrocznie Wielkanocny Konkurs Palm we współpracy z Urzędem Miasta i Muzeum Niepodległości. Formuła konkursu rozrasta się z każdym rokiem i obecnie zyskała oprawę muzyczną w postaci zespołu Orkiestry Dętej z Bogdanówki oraz urozmaicenie w postaci kiermaszu potraw wielkanocnych zorganizowanego przez Koła Gospodyń z okolicznym miejscowości. Przed Bożym Narodzeniem organizujemy wigilię dla samotnych we współpracy z Caritas Betania przy naszej parafii. Wigilia to miejsce przy stole dla 100 osób oraz paczki żywnościowe w tejże ilości przygotowane ze środków zebranych wśród członków KKK w Myślenicach. Od bieżącego roku Kongregacja przejęła od rodziny Trzcińskich organizację jednego z ołtarzy na Boże Ciało. Jest to zaszczyt dla nas a zarazem duży obowiązek. Chcę serdecznie podziękować osobom które wyjatkowo zaangażowały się w ten projekt to jest Janowi Burkatowi, Zuzannie Piwowarczyk, Jackowi Sala, Małgosi Cichoń, Jurkowi Kaźnicy. Dziękuję członkom którzy dzielnie chodzą w poczcie sztandarowym na przerózne okazje oraz Marcie Klakla za niezmordowane prowadzenie kroniki oddziału i fotografowanie wszystkich wydarzeń.
Co roku początkiem jesieni organizujemy piknik integracyjny dla członków i sympatyków KKK. W tym roku pogoda nie pozwoliła nam na rozegranie w trakcie pikniku I Turnieju Rzutów Karnych potocznie zwanym turbokozak. Wszystkie te akcje wymagają wiele zaangażowania w przygotowanie i przeprowadzenie każdego wydarzenia. Nie sposób wymienić wszystkich którzy  nie odmawiają swojego czasu i środków i wszystkim bardzo z tego miejsca dziękuję. Czasem niewielka pomoc okazuje się dla nas bezcenna a i przyjemnie potem w mediach przeczytać że Kongregacja zorganizowała takie czy inne przedsięwzięcie.
Idąc tym tropem zachęcam również do większego udziału w życiu społecznym naszego miasta. Przed nami rok wyborczy do samorządu lokalnego. Pośród nas jest wiele osób z dużym doświadczeniem zawodowym, z rozpoznawalnym pozytywnym wizerunkiem i wielka energią. Można wykorzystać te przymioty dla dobra całej społeczności i wspomóc lokalne władze swoim doświadczeniem. Jestem przekonana że wiele osób tu obecnych można zagospodarować przy wyborach.
Mamy dziś wielki zaszczyt ogłosić, że w szeregi naszego oddziału wstąpiły cztery nowe podmioty.Proszę prezesa KKK Wiesława Jopka o dokonanie pasowania na kupca nowych członków: Justynę Jędryczko, Marię Panek oraz Radosława Musioł.
Święto Kupca jest również okazją do podziękowania dla naszych członków. Proszę prezesa Wiesława Jopka o wręczenie dyplomów  i z wieka przyjemnością proszę o odebranie tychże: Agnieszkę Szymską i Jerzego Salawę.
Medalem 600-lecia KKK, który jest unikatowym już odznaczeniem ponieważ są to ostatnie sztuki medalu wybitego na 600-lecie Kongregacji, uhonorowaliśmy w tym roku Starostwo Powiatowe w uznaniu za dotychczasową współpracę oraz mając nadzieję na owocne dalsze lata wspólnych przedsięwzięć. Proszę pana starostę Józefa Tomala o odebranie medalu.

 

 

Ostatnio zmodyfikowano w sobota, 30 grudzień 2017 18:00

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 marr

supober

wodociagi

 

Archiwum

archiwum