piątek, 24 listopad 2017 14:03

Targi Bożonarodzeniowe 2017 - dzień pierwszy

Poczujmy magię świąt na Rynku Gównym, informacja o Targach Bożonarodzeniowych 2017. Organizator Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz Realizator Firma Artim Sp. z o.o. w dniach 24 listopada - 26 grudnia 2017r. zapraszają na Targi Bożonarodzeniowe. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem czterotygodniowego oczekiwania zwanym Adwentem. Chrześcijanie wierzą, że Dzieciątko Jezus, co roku pojawiające się w szopce, przyniesie ludziom łaski Boże, zbawienie, szczęście, powodzenie i zdrowie. Boże Narodzenie to święto pełne uroku: to rodzinne spotkania przy wigilijnym stole, wspólne ubieranie choinki i śpiewanie kolęd. W radosnych chwilach Świąt przeżywanych wspólnie składamy sobie życzenia i obdarowujemy się prezentami. Zwyczaj ten praktykowany jest od dawna, kojarzy się z darami jakie przynieśli Dzieciątku pastuszkowie i królowie. Prezenty składane są w Wigilię pod choinką lub wręczane w jej pobliżu. Skąd jednak mieć właściwy prezent? Można go wykonać samemu lub wybrać i kupić.

Targi Bożonarodzeniowe na Rynku Głównym w Krakowie to miejsce, gdzie można znaleźć świąteczny prezent na każdą kieszeń. Po udanych zakupach wszyscy mogą posilić się przy stoiskach gastronomicznych oraz zatrzymać się przy estradzie, aby podziwiać występy zespołów artystycznych.
Targi Bożonarodzeniowe nawiązują do handlowych tradycji Rynku Głównego i od ponad ćwierćwiecza na stałe wpisały się w pejzaż przedświątecznego Krakowa. Cieszą się niezmiennym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających nasze miasto turystów z Polski i z zagranicy.
W ramach tegorocznych Targów Bożonarodzeniowych w Krakowie kupcy z całej Polski zaprezentują towar w ok. 80. kioskach handlowych i gastronomicznych. Kraków przyciągnął też kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Holandii, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, desery z suszonych owoców, chałwę robioną ręcznie, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę czarną i czerwoną, biżuterię itp.

Na Targach znajdą się stoiska z polskimi potrawami z grilla, będzie stoisko z pierogami wg staropolskich receptur m.in. z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami, z soczewicą i suszonymi pomidorami, z mięsem, szpinakiem i serem feta, bobem i boczkiem, z owocami, serem, a także stoisko serwujące zupy: grzybową, barszcz czerwony, żurek, kwaśnicę, barszcz ukraiński, zupę pomidorową, gulaszową, jarzynową, dyniową. Ponadto znajdziemy wędliny z Podhala: kiełbasy z jagnięciny i gęsiny doprawione naturalnymi ziołami, bez konserwantów, wędzone tradycyjną metodą na drewnie bukowym i olchowym, a także sery góralskie i oscypki. Będzie też można skosztować cieszącą się od kilku lat powodzeniem pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Tradycyjnie na Targach znajdzie się miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim”. Nie zabraknie również świątecznych łakoci: prażonych orzechów, krówek, domowych ciast, ciasteczek, będą również churrosy, kołacze oraz kurtosze przygotowywane ze świeżego ciasta drożdżowego, nawijane na drewniany wałek i wypiekane w specjalnym piecu, podawane na słodko z przeróżnymi posypkami, dodatkami i czekoladą. Na Targach będą też owoce kandyzowane, wyroby w czekoladzie i marcepanie, dżemy, konfitury, a także tradycyjne pierniki, miody, grzyby marynowane. Będzie można znaleźć także oryginalne, niezwykle precyzyjnie wykonane wyroby z czekolady w kształcie narzędzi m.in.: klucz francuski, kombinerki i młotki, kłódki, żelazka, koło zębate, czekoladową podkowę na szczęście, czy też czekoladę na gorąco. Jak co roku kupcy oferować będą szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby witrażowe, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu i sukna, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, materiałowe maskotki pachnące kawą, czekoladą i cynamonem, wyroby skórzane, kożuchy regionalne, pantofle, obrusy, serwety. Ustawiona zostanie kuźnia, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można będzie nabyć podkówkę ze swoim imieniem.

Jak co roku na targach zagości tradycyjne stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy, a przy okazji uzyskać okolicznościowy stempel wydany specjalnie z okazji Targów Bożonarodzeniowych.

Do dyspozycji Urzędu Miasta Krakowa organizatorzy udostępniają 5 bezpłatnych stoisk targowych, przeznaczonych dla miast zaprzyjaźnionych oraz instytucji charytatywnych. W tym roku zaprezentują swoje wyroby m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stowarzyszenie Być, Alma Spei Hospicjum dla dzieci, Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Dobrej Nadziei, Stawiamy na Łapy itp. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili skromne budżety w/w instytucji, dlatego szczególnie zapraszamy, aby zainteresować się ich ofertą.

Tegorocznym Targom jak zawsze towarzyszyć będzie wiele imprez artystycznych, organizatorzy chcą, aby była to impreza kulturalno-handlowa, a nie odwrotnie.

24 listopada o godz. 18 - rozśpiewany wieczór z chórem „Jaszczury”.

25 listopada od godz. 10 przy estradzie będzie można napisać (lub narysować) list do Świętego Mikołaja. Listy będzie można wrzucać do mikołajowej skrzynki pocztowej znajdującej się przy estradzie, a następnie o godz. 12 przyczepione do mikołajowych baloników listy polecą do nieba. Wzór listu można znaleźć również w sobotę 25 listopada w Dzienniku Polskim.

O godz. 17.15 - występ zespołu „Pod Budą”.

O godz. 18 uroczystej inauguracji Targów Bożonarodzeniowych dokona Prezydent Miasta Krakowa, który zapali również lampki na choince, w tym samym czasie krakowski Rynek rozświetli iluminacja świąteczna. Uroczystość uświetni występ baletu dworskiego „Cracovia Danza”.

W niedzielę 26 listopada o godz. 13 wystąpią Paulina, Anita i Sabina Pitera, od godz. 13.30 - występ solistów oraz zespołu wokalnego „Reflection” z Klubu Kultury Wróblowice. Z kolei o godz. 15.30 na estradzie Targów wystąpi zespół folklorystyczny „Skład Niearchaiczny” z Żywca, a o godz. 18 odbędzie się spektakl muzyczny pt. „W kawiarni u Antoniowej” przygotowany przez Fundację Grupy „Adalex”.

30 listopada od godz. 17 - wróżby andrzejkowe. Przed estradą wróżka będzie wróżyła i lała wosk, o godz. 18 odbędzie się koncert andrzejkowy w wykonaniu Małgorzaty Wójcik „Koktajl Muzyczny”.

1 grudnia będzie odbywać się prezentacja Słowacji i promocja regionu Orawa.

W sobotę 2 grudnia o godz. 13 - koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Krakowiacy” z okazji 40-lecia działalności. W tym dniu od godz. 15 wystąpią zespoły i soliści z Klubu Kultury Wróblowice.

3 grudnia od godz. 12 prezentować się będzie gmina Rabka Zdrój. Wystąpi m.in. dziecięcy zespół regionalny „Majeranki”, prezentować się będą rabczańscy twórcy regionalni oraz odbywać się będą warsztaty plastyczne. W tym samym dniu o godz. 16. 30 wystąpi kapela ludowa „Serenada”.

W środę 6 grudnia o godz. 14.30 grupa 142. mikołajów wsiądzie na przystanku Rondo Grzegórzeckie do specjalnie przygotowanego mikołajowego tramwaju MPK S.A. Świąteczny tramwaj przejedzie na Plac Wszystkich Świętych, a następnie mikołaje przejdą na Rynek Główny, gdzie o godz. 15 odbędzie się „Mikołajowy zawrót głowy” – obie imprezy organizują uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. ks. kard. Adama Stefana Sapiehy oraz Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. O godz. 15.35 mikołaje przejdą na przystanek Bagatela, wsiądą do świątecznego tramwaju i pojadą na Plac Wszystkich Świętych, gdzie o godz. 15.45 prezydent Krakowa przekaże im prezenty dla małych pacjentów szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. Na Placu Wszystkich Świętych mikołajom będzie towarzyszył krakowski artysta Makino, po krótkim występie wsiądzie z nimi do świątecznego tramwaju i pojedzie do szpitala. O godz. 17 mikołaje spotkają się z dziećmi i przekażą paczki. Przejazd mikołajów organizuje MPK S.A., które w tym roku obchodzi 142-lecie istnienia. Z kolei o godz. 17 na krakowskim Rynku Głównym odbędzie się impreza mikołajowa. Wróżki oraz postacie z bajek: Elsa, Anna i Olaf prowadzić będą zabawy i harce dla dzieci, a następnie o godz. 17.30 na estradzie powitany zostanie Święty Mikołaj. Jego
wizyta cieszy się niezmiennie dużym powodzeniem wśród najmłodszych. Święty Mikołaj w zamian za zaśpiewanie piosenki lub wyrecytowanie wierszyka będzie rozdawał dzieciom drobne upominki. Będzie kolorowo i wesoło!

7 grudnia o godz. 10 przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Organizatorem imprezy jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Korowód Szopek około godziny 12 wyruszy spod pomnika w stronę estrady Targów, na której prezentować się będą niektórzy twórcy. Konkurs Szopek Krakowskich odbywa się po raz 75.

9 grudnia o godz. 12 odbędzie się uroczysta inauguracja międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami”. Koncerty w ramach projektu odbędą się również w dniach 8 i 12 grudnia o godz. 16 oraz 10 grudnia od godz. 15.30. W tym roku w ramach międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami” obok młodych artystów z Krakowa i okolic zobaczymy zespoły artystyczne z Ukrainy i Słowacji. Projekt „Mosty Między Miastami” służy wzajemnemu poznawaniu kultur różnych krajów, jak i pogłębianiu procesu integracji europejskiej. Organizatorem jest Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. W tym dniu o godz. 18.30 wystąpi grupa kolędnicza „Pleśnioki” z Pleśnej, a o godz. 19 duet: Agnieszka Jałocha i Daniel Domański.

W niedzielę 10 grudnia o godz. 10.45 krakowscy kupcy jak co roku przybędą na Rynek Główny, gdzie zostanie odczytane Orędzie Kupieckie, w tym dniu od godz. 11 tradycyjnie już swój dorobek artystyczny prezentować będzie podkrakowska gmina Zielonki. O godz. 18 zapraszamy na „Pastorałki z gwiazdami” - wystąpią Anna Sokołowska, Magdalena Piotrowska, Przemysław Branny, Dariusz Kordek i Łukasz Lech.

14 grudnia na estradzie Targów o godz. 17 wystąpią Sylwia i Natalia Pitera, a o godz. 18 prezentować się będzie zespół „Ahaju Fusion” z Boliwii.

15 grudnia o godz. 15.30 odbędzie się spektakl Betlejem Krakowskie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Krakowie oraz Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, o godz. 17 - wspólne kolędowanie z zespołem „Sine Nomine” z Wieliczki, a o godz. 18 będziemy kolędować wspólnie z chórem „Jaszczury”.

Najbarwniejszą imprezą Targów będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział około 25 autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. W sobotę 16 grudnia o godz. 11.30 zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie, następnie barwny korowód przejdzie do Rynku w stronę estrady Targów, gdzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Potem każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku. Korowód od lat przygotowuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny”. W tym samym dniu o godz. 18 rozpocznie się spektakl „Hej kolęda, kolęda...” w wykonaniu Fundacji Grupy „Adalex”. Spektakl przybliży świąteczne zwyczaje Małopolski. Usłyszymy limanowskich kolędników, pokażemy tradycyjne zwyczaje i podzielimy się opłatkiem. Punktem kulminacyjnym będzie wzruszające odsłonięcie cudownego obrazu.

W dniu 17 grudnia o godz. 12 prezydent Krakowa wraz z metropolitą krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim przed estradą Targów Bożonarodzeniowych. Przed spotkaniem opłatkowym wystąpią artyści kabaretu Loch Camelot. W tym samym dniu o godz. 13 odbędzie się wspólne kolędowanie z zespołem „Sine Nomine” z Wieliczki. Następnie o godz. 14 wystąpi Natalia Pitera, a od godz. 15 prezentować się będzie gmina Czarny Dunajec. Wystąpi zespół regionalny „Krzesany” z Cichego – grupa kolędnicza inscenizująca tradycyjny, bożonarodzeniowy obrzęd „chodzenia ze szopką”, będą tradycyjne przyśpiewki i tańce górali podhalańskich, a od godz. 17.15 gościć będą „Jakubowe Muszelki”. O godz. 18.30 - spektakl Betlejem Krakowskie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Krakowie oraz Rzemieślniczej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

20 grudnia o godz. 18 na Targach wystąpi zespół „Ahaju Fusion” z Boliwii.

22 grudnia o godz. 16. 45 zapraszamy na wspólne kolędowanie z zespołem „Sine Nomine” z Wieliczki, a o godz. 18 ponownie wystąpi zespół „Ahaju Fusion” z Boliwii.

W Wigilię, 24 grudnia o godz. 12 zapraszamy na pokaz „Dziadów Polskich” przy pomniku Adama Mickiewicza według inspiracji Wieszcza. Na cokole pomnika „zamieszanie” urządzą dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa, następnie przejdą w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem z Wieży Mariackiej, a przedstawieniem „Dziadów Polskich” krakowskie kwiaciarki jak co roku złożą kwiaty przy pomniku Wieszcza.

W drugi dzień Świąt 26 grudnia od godz. 14 odbędzie się wspólne kolędowanie przy pomniku A. Mickiewicza.
W czasie Targów Bożonarodzeniowych prezentować się będą krakowskie szkoły podstawowe.

Patronami medialnymi tegorocznych Targów są: Dziennik Polski, TVP Kraków, RMF FM, RMF MAXXX, Radiofonia oraz LoveKraków.pl.

Symbolem Targów Bożonarodzeniowych jest anioł. Wystrój Targów to głównie żywe choinki zakupione z plantacji świerków. Rynek będzie udekorowany girlandami i pachnącymi choinkami w liczbie ponad 700. sztuk oraz ciepłym, białym światłem. Dekoracje zaprojektowała artysta plastyk Marzena Koperska.

Symbolem targów bożonarodzeniowych jest anioł. Wystrój to głównie żywe choinki zakupione z plantacji świerków. Rynek będzie udekorowany girlandami i pachnącymi choinkami w liczbie ponad 700 sztuk oraz ciepłym, białym światłem. Dekoracje zaprojektowała Marzena Koperska.

Opisane wydarzenia to tylko część atrakcji, które czekają na krakowian i turystów z Polski i zagranicy w ramach tegorocznych targów bożonarodzeniowych.

Ostatnio zmodyfikowano w piątek, 24 listopad 2017 14:06

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 marr

supober

wodociagi

 

Archiwum

archiwum