wtorek, 21 listopad 2017 14:19

Zaświećmy światełka na choince i poczujmy magię świąt na Rynku

Mimo że zima jeszcze nie zdążyła nas zaskoczyć, w Krakowie wkrótce będzie można poczuć magię świąt. Już w sobotę, 25 listopada na Rynku Głównym oficjalnie rozpoczną się tradycyjne targi bożonarodzeniowe. To idealna okazja nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących. Tego dnia zabłysną też światełka w całym mieście. W ramach targów bożonarodzeniowych kupcy z Polski, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Holandii, Węgier, Niemiec i Wielkiej Brytanii zaprezentują towar w około osiemdziesięciu kioskach handlowych i gastronomicznych.

Na targach znajdą się stoiska z polskimi potrawami z grilla, będzie stoisko z pierogami według staropolskich receptur m.in. z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami, z soczewicą i suszonymi pomidorami, z mięsem, szpinakiem i serem feta, bobem i boczkiem, z owocami, serem, a także stoisko serwujące zupy. Tradycyjnie na targach znajdzie się miejsce na beczki z "Grzańcem Galicyjskim". Nie zabraknie również świątecznych łakoci: prażonych orzechów, krówek, domowych ciast i ciasteczek.

Stoiska będą czynne już od piątku, 24 listopada. Tego dnia wieczorem, o godz. 18.00 rozpocznie się wspólne śpiewanie z chórem Jaszczury. W sobotę, 25 listopada, o godz. 10 przy estradzie będzie można napisać lub narysować list do Świętego Mikołaja. O godz. 12 przyczepione do mikołajowych baloników listy polecą do nieba.

O godz. 17.15 wystąpi zespół Pod Budą. O godz. 18.00 uroczystej inauguracji targów bożonarodzeniowych dokona Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, który zapali również lampki na choince. Uroczystość uświetni występ baletu dworskiego Cracovia Danza.

Niezwykły klimat belle époque będzie można poczuć na krakowskich ulicach dzięki zawieszonym nad głowami spacerujących mieszkańców i turystów ozdobnym przywieszkom. Utrzymane w stylu vintage i kolorach miasta finezyjne ozdoby przykują uwagę płynnymi, falistymi liniami i charakterystycznym dla secesji motywem florystycznym. W części z nich zostaną umieszczone podświetlane ryciny przedstawiające Kraków na przełomie wieków, w innych pojawią się elementy inspirowane śnieżynkami. Przywieszki rozświetlą i ozdobią ulicę Bracką, Grodzką, Floriańską, Sienną, Szewską oraz Sławkowską.

– Przy tworzeniu finezyjnych ozdób w stylu belle époque odwoływaliśmy się do motywów kwiatowych obecnych w twórczości Wyspiańskiego czy secesyjnych witraży – mówi Michał Kwasieborski, Head of Design firmy Multidekor, która zaprojektowała i wykonała świetlne ozdoby ulic i latarni. – Inspiracją była także zimowa przemiana, jaką przechodzi sama natura – pokryte szronem gałęzie czy misterne obrazy, które na szybie maluje mróz – dodaje Kwasieborski.

Mająca swoją siedzibę w Piastowie firma Multidekor jest także odpowiedzialna za projekt, wykonanie i montaż stylowych ozdób latarniowych. Na Rynku Głównym będą to okazałe, wiszące dekoracje, bogato ozdobione srebrnymi, granatowymi i turkusowymi bombkami. Na rondzie Matecznego świątecznego charakteru nadadzą lampom długie świetliste żyrandole, a na Małym Rynku oraz ulicy Siennej pojawią się subtelne ozdoby z motywami roślinnymi, podobnymi do tych w przywieszkach.

Idealnym dopełnieniem zimowej przemiany Krakowa będzie 6 rzeźb świetlnych Lajkonika, które rozbłysną tysiącami granatowych świateł. Będzie je można spotkać w różnych punktach miasta. Pojawią się na placu Niepodległości, na placu Centralnym, na ulicy Św. Idziego w pobliżu zieleńca przed drogą na Wawel, na skwerze przy ulicy Generała Fielforfa-Nila oraz przed Bramą Floriańską na Barbakanie. Spostrzegawczy krakowianie zauważą, że nowoczesna forma Lajkonika nawiązuje do nowej identyfikacji wizualnej miasta.

7 grudnia, o godz. 10 przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. Organizatorem imprezy jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Najbarwniejszą imprezą targów będzie korowód kolędniczy, w którym weźmie udział około 25 autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. W sobotę, 16 grudnia o godz. 11.30 zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie, następnie barwny korowód przejdzie do Rynku w stronę estrady targów, gdzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością.

17 grudnia, o godz. 12 pod targową estradą, tradycyjnie już Prezydent Miasta Krakowa oraz Metropolita Krakowski podzielą się z mieszkańcami i turystami opłatkiem.

W Wigilię, 24 grudnia o godz. 12 zapraszamy na pokaz „Dziadów Polskich”, inspirowanych dramatem Mickiewicza. Na cokole pomnika pojawią się dziady proszalne, weselne, pogrzebowe, kościelne, śpiewając ballady w większości oparte na tekstach ich autorstwa. Następnie przejdą w stronę kramów domagając się od gospodarzy jadła, napitku i grosiwa. Między hejnałem z Wieży Mariackiej, a przedstawieniem „Dziadów Polskich”, krakowskie kwiaciarki jak co roku złożą kwiaty przy pomniku Wieszcza.

W drugi dzień Świąt, 26 grudnia od godz. 14 zapraszamy na wspólne kolędowanie przy pomniku Adama Mickiewicza.

W czasie trwania targów będzie też można wspomóc instytucje charytatywne. Swoje wyroby zaprezentują m.in. Caritas Kraków, Fundacja Pomocy Krakowskiemu Hospicjum, Polski Związek Głuchych, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Stowarzyszenie Być, Alma Spei Hospicjum dla dzieci, Warsztaty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Dobrej Nadziei, Stawiamy na Łapy. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na ich stoiskach zasili skromne budżety tych instytucji.

Symbolem targów bożonarodzeniowych jest anioł. Wystrój to głównie żywe choinki zakupione z plantacji świerków. Rynek będzie udekorowany girlandami i pachnącymi choinkami w liczbie ponad 700 sztuk oraz ciepłym, białym światłem. Dekoracje zaprojektowała Marzena Koperska.

Opisane wydarzenia to tylko część atrakcji, które czekają na krakowian i turystów z Polski i zagranicy w ramach tegorocznych targów bożonarodzeniowych.

Polecane lokale użytkowe do wynajęcia

 

banner teraz polska

 POLECAMY

 marr

supober

wodociagi

 

Archiwum

archiwum