Przedsiębiorco pamiętaj o złożeniu deklaracji rozliczeniowej

Przedsiębiorco pamiętaj o złożeniu deklaracji rozliczeniowej

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0, a tym samym ze zwolnienia z opłacania składek za listopad, powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe.


Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza tzw. tarczę antykryzysową 6.0. Zakłada ona m.in. zwolnienie ze składek za listopad 2020 r. dla płatników, którzy działają pod określonymi kodami PKD.
"Chcemy, aby z nowej odsłony tarczy skorzystało jak najwięcej firm. Dlatego przypominamy o złożeniu deklaracji rozliczeniowych. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy oczekują nowej odsłony tarczy tzw. 6.0. Firmy, które nie złożą do końca roku rozliczeń nie otrzymają zwolnienia z opłacania składek za listopad. Niestety zauważyliśmy, że osoby prowadzące działalność czasem zapominają o terminowym przekazaniu dokumentów" - wyjaśnia dyrektor departamentu realizacji dochodów w Centrali ZUS Agata Wiśniewska-Półtorak.
Przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność jednoosobowo lub niewielkie firmy, mogą przekazywać dokumenty rozliczeniowe przez aplikację e-płatnik dostępną na PUE ZUS.
Kto nie musi składać dokumentów rozliczeniowych?
Zgodnie z przepisami, zwolnieni z comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych są przedsiębiorcy, którzy opłacają składki wyłącznie za siebie lub za siebie i osoby współpracujące oraz w ostatnich dokumentach zadeklarowali podstawę wymiaru składek w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek, która obowiązuje danego przedsiębiorcę lub osobę współpracującą.
Minimalna podstawa wymiaru składek wynosi: 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia - przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Zwolnieni są także ze składania dokumentów przedsiębiorcy, którzy korzystają z "małego ZUS plus", z podstawą wymiaru składek ustalaną indywidualnie.
Zwolnienie ze składania co miesiąc dokumentów obejmuje również rodzica, który rozlicza składki za nianię. Pod warunkiem, że w ostatnim złożonym za pełny miesiąc komplecie dokumentów rozliczeniowych została wykazana podstawa wymiaru składek nie wyższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w przypadku umowy uaktywniającej podpisanej po 1 stycznia 2018 r.) lub nie wyższa niż minimalne wynagrodzenie (dla umowy uaktywniającej zawartej przed 1 stycznia 2018 r.).
Deklaracji nie muszą też dostarczać osoby zgłoszone do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, które opłacają składki tylko za siebie, a w ostatniej złożonej deklaracji rozliczeniowej wykazali podstawę wymiaru składek na te ubezpieczenia nie niższą niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Anna Szaniawska
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego